Wieczór hiszpański
Koncert odbędzie się w ramach projektu Cztery struny świata
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą specjalną "Weekend gitarowy"
szczegóły: https://tos.art.pl/news/oferta-specjalna-weekend-gitarowy-25-26022022
Wystąpią:
Erlendis Quartet - kwartet gitarowy w składzie:
Anna Chorążyczewska
Adrian Furmankiewicz
Wojciech Jurkiewicz
Karol Mruk
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Przemysław Neumann – dyrygent
Gabriela Ułanowska - prowadzenie
W programie:
M. de Falla - Taniec hiszpański z opery La vida breve
J. Rodrigo - Concierto Andaluz (toruńska premiera)
E. Chabrier - Espana
N. Rimski-Korsakow - Kaprys hiszpański op. 34
M. de Falla - II Suita z baletu Trójgraniasty kapelusz
Wieczór hiszpański to kolejna odsłona projektu Cztery struny świata, który ma na celu prezentację muzyki krajów europejskich z ich charakterystyką i wszystkimi atutami. Hiszpania to kraj muzycznie kojarzony niemal z jednym instrumentem - gitarą. Instrument ludowy tego kraju został spopularyzowany przez wirtuoza hiszpańskiego Andreasa Segovię i na stałe trafił na sceny koncertowe nie tylko muzyki rozrywkowej. Dlatego też nie mogło zabraknąć go podczas naszego koncertu. Za sprawą kwartetu gitarowego Erlendis Quartet usłyszymy Concierto Andaluz autorstwa J. Rodrigo. Ten szczególny koncert został skomponowany dla rodziny Romero, wirtuozów gitary, którzy „rozwinęli technikę gry na gitarze, czyniąc to, co trudne, łatwym". Utwór to nie tylko hołd złożony wspomnianej rodzinie ale także krajobrazowi i muzyce Andaluzji. Dzieło prezentuje oblicza flamenco, zapateato czy sevillany. W muzyce hiszpańskiej XX wieku najbardziej wartościowe dzieła stworzył przedstawiciel stylu narodowego M. de Falla. Jego twórczość wyrasta głównie z rodzimej muzyki ludowej. Słychać to w Tańcu hiszpańskim z opery La Vida breve, którą to de Falla zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na "hiszpańską operę w jednym akcie" organizowanym przez Real Academia de Bellas Artes de San Fernando, czy w II Suicie z baletu Trójgraniasty kapelusz, w której kompozytor czerpie inspiracje i temat z bogatego folkloru Andaluzji, rodzimej krainy twórcy. Podczas koncertu nie zabraknie także utworów inspirowanych muzyką hiszpańską. Espana to najsłynniejsza rapsodia na orkiestrę francuskiego kompozytora E. Chabriera. Powstała po podróży kompozytora do Hiszpanii, początkując tym samym modę na muzykę o hiszpańskim zabarwieniu. Dopiero kilka lat po tym dziele powstał Kaprys hiszpański op. 34, rosyjskiego kompozytora N. Rimskiego - Korsakowa. Tam również tematy hiszpańskie, przeważnie te o tanecznym charakterze, ukazały znakomity i bogaty materiał wykorzystany przez kompozytora do prezentacji olśniewającej szaty instrumentalnej.
Czas trwania koncertu ok. 90 min.
Przemysław Neumann urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu w klasie śpiewu.
W poznańskiej Akademii Muzycznej ukończył studia na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa.
Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce. Jako dyrygent prowadził orkiestry m.in. Filharmonii Narodowej, Białostockiej, Częstochowskiej, Gorzowskiej, Koszalińskiej, Krakowskiej, Lubelskiej, Poznańskiej, Szczecińskiej, Śląskiej w Katowicach, Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Świętokrzyskiej w Kielcach, Sinfonię Iuventus, Orkiestrę Polskiego Radia oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.
Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym.
Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę dydaktyczną w katedrze dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu, w latach 2019-20 przewodnicząc jej jako kierownik. W 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych, a w 2019 – profesora uczelnianego. Alma Mater stała się dla Przemysława Neumanna przestrzenią realizacji wielu projektów edukacyjno-artystycznych, spośród których należy wymienić koncerty z akademicką Orkiestrą Symfoniczną (nagranie płyty z muzyką Karola Kurpińskiego), Orkiestrą Sinfonietta (której w latach 2009-13 był kierownikiem artystycznym), coroczne operowe spektakle studenckie w Teatrze Wielkim w Poznaniu czy też koncerty w ramach cyklu Kreaspiracje, podczas których w jednej orkiestrze występowali wspólnie studenci oraz pedagodzy.
1 września 2015 roku Przemysław Neumann został dyrektorem Filharmonii Opolskiej. Wydarzenie to zbiegło się w czasie z rozpoczęciem przez niego intensywnej pracy nad polską, niesłusznie zapomnianą muzyką. Jej owocem stał się cykl koncertów Polska Muzyka Zapomniana (prezentujący głównie utwory skomponowane w czasie zaborów) oraz seria wydawnicza o tym samym tytule. Partytury wraz z głosami orkiestrowymi dzieł twórców takich jak Karol Kurpiński, Witold Maliszewski, Feliks Nowowiejski czy Zygmunt Noskowski powstały we współpracy z powołaną w 2016 roku fundacją Dla Kultury, w której Neumann pełni funkcję prezesa. Prowadząc Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej dokonał również szeregu nagrań płytowych skupionych wokół dorobku polskich kompozytorów.
Wydarzenie zostanie zrealizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.
Prosimy o zapoznanie się i przestrzeganie zasad zgodnych z WYTYCZNYMI DLA UCZESTNIKÓW KONCERTÓW TOS W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCĄ PANDEMIĄ COVID-19 oraz wypełnienie oświadczenia, które należy przekazać obsłudze wraz z biletem w dniu koncertu.